× Komputery, ciekawe gadżety, telefony, internet, sieci komputerowe, programy i języki programowania. Do dyskusji na te i im pochodne tematy zapraszamy w tym właśnie miejscu.

Pytanie Telefony dla osób niewidomych

2012/11/20 01:08 - 2013/05/01 11:53 #1 przez Lowca Androidow
Witam.

Wielkie podziękowania dla całej ekipy za program NVDA - ogromny szacunek. Program rewelacja - doskonale współpracuje z AGATĄ i nie tylko. Szkoda, że nie ma jakiegoś wbudowanego własnego syntezatora mowy podobnego do Agaty czy Jacka.

Piszę bo może udałoby się komuś z "pisarzy" stworzyć prosty program udźwiękawiający telefony komórkowe na Symbianie i Androidzie.

Wiem, że nie jest to prosta sprawa, ale programy takie są diabelnie drogie - taki TALKS w najtańszej wersji 900 zł - kogo na to stać.

Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2012/11/20 09:20 #2 przez Patryk Doering
Jeśli mówimy o telefonie dostępnym dla osoby niewidomej czy słabowidzącej to tylko iPhone lub telefon z Androidem. Telefon z Symbianem wrzuć do śmietnika, spal lub wyrzuć przez okno. Nokia swoją ignorancją w stosunku do osób z dysfunkcją wzroku nie zasługuje na nic innego. I niech płaczą, że ich HTC, Samsung czy inna firma doceniająca Androida czy sam iPhone mają w głębokim poważaniu. Android posiada aplikację swojego twórcy Google zwaną TalkBack, dzięki której telefon obsługiwać może osoba z dysfunkcją wzroku.

Pozdrawiam słonecznie
Patryk Doering

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2013/03/12 18:14 - 2013/05/01 11:45 #3 przez Joanna Gnosowska
Witam,
nie mogę zgodzić się z moim przedmówcą. To od lat były tylko i wyłącznie programy na Symbiana, a Android miał gdzieś niewidomych użytkowników. A Nokia wraz z firmą Code Factory stworzyła darmowego screen readera.

Fakt, telefony z Androidem są bardziej popularne, a co za tym idzie mają więcej dostępnych aplikacji. Niestety Symbian stanął w miejscu.

Proszę napisać coś więcej na temat aplikacji Talk Back, czy współpracuje z wszystkimi aplikacjami oferowanymi przez Google Play? Jak radzi sobie z telefonami dotykowymi?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2014/09/04 08:31 #4 przez Bogdan Gosławski
Replied by Bogdan Gosławski on topic Telefony dla osób niewidomych
Witam
Co do telefonów zmusiła mnie sytuacja do szukania na własną rękę rozwiązań dla osób słabo widzących.
Okazało się że system android ma własne oprogramowanie ułatwiające jego obsługę bez wzrokowo.
Trzeba dobrać sobie odpowiedni aparat który za dopłatą można otrzymać w abonamencie lub sobie kupić. Wszystkie koszty są mniejsze niż proponowane telefony przez firmy specjalizujące się w zaopatrzeniu osób z dysfunkcją wzroku.
Działa to nieźle. W Okręgu Śląskim PZN w Chorzowie przy ul Katowickiej 77, uruchomiono punkt informacji, gdzie można otrzymać poradę jak sobie dobrać i udźwiękowić taki telefon. Informacje można znaleźć również w internecie, nie liczcie w tej sprawie na pomoc w punktach sprzedaży i obsługi sieci telefonicznych.
Pozdrawiam wszystkich z problemami wzrokowymi
bodzio621

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2015/02/13 10:48 #5 przez Marcin Kurzajewski
Stoję przed podobnym wyzwaniem i zastanawiam się co z tym zrobić... Rzeczywiście telefon typowo dla osób niewidomych są horrendalnie drogie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2015/02/13 11:11 - 2015/02/13 11:17 #6 przez Patryk Doering
Mój numer 1 to Android. TalkBack i Przetwarzanie tekstu na mowę Google znakomicie dają radę. Chociaż dostępne są i inne głosy np. Maja ze stajni IVONA etc. System iOS również jest świetnie przystosowany dla potrzeb osób niewidomych czy niedowidzących. Bez znaczenia co wybierzesz powinieneś być usatysfakcjonowany.

Aplikacje poprawnie napisane przez programistów i uwzględniające wytyczne Google czy Apple w kwestiach dostępności są w 100% dostępne. Chociaż zarówno na Androida czy iOS znajdziesz aplikację stworzone z pominięciem zagadnień dostępności. Taką aplikację wystarczy olać i znaleźć alternatywną a wybór nie jest mały.

Pozdrawiam słonecznie
Patryk Doering

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/10/08 15:26 #7 przez Jerzy Kos
Również korzystam z telefonu na Androidzie. Mój wybór padł na Samsunga. Dostępność całkiem przystępna.

Co do głosu Maja Ivony, to już chyba nie jest dostępny w Google Play.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/11/15 21:18 - 2017/11/16 07:38 #8 przez Lowca Androidow
Miałem w rękach różne telefony z gadaczką i uważam, że najlepiej sprawuje się iPhone.

Android - musi mieć mocny procek i sporo RAM'u żeby to działało w miarę sprawnie, gadaczka zamula.
Blackberry - czytnik ekranu działa, ale jest dość oporny i mało konfigurowalny i samo czytanie ekranu jest dość uciążliwe.
iPhone - bez zacinek, płynnie, sporo możliwości personalizacji i sam ekran jest bardzo czuły i sprawnie się po nim porusza.

Tak jak pisałem na początku - jeśli komukolwiek polecam z dotykowców to tylko iPhone tym bardziej, że jego cena nie jest już tak wygórowana i nie odskakuje od innych, powiem więcej nawet jest tańszy od modeli Samsunga czy innych tej klasy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2018/01/19 13:49 #9 przez Patryk Doering
Hej Łowco,

pozwolisz, że się z Tobą nie zgodzę. Ja należę do klubu AndroidFan :)

Piszesz: "Android - musi mieć mocny procek i sporo RAM'u żeby to działało w miarę sprawnie, gadaczka zamula."

W urządzeniach za 300, 600, 900 zł faktycznie tak może być, ba często tak właśnie jest. Pamiętajmy jednak, że Android jest oprogramowaniem open source. Każdy producent może go wziąć i zainstalować na dowolnym swoim urządzeniu. I tak się dzieje. Android instalowany jest na pokładach urządzeń bardzo wydajnych, wydajnych i tych, o których wydajności lepiej nie mówić. Musimy pamiętać, że programy przetwarzające obraz na dźwięk potrzebują odpowiedniego zasobu mocy procesora czy pamięci. Nie możemy brać pierwszego lepszego smartfona z Androidem i narzekać, że czytnik ekranu nie działa zgodnie z naszymi wymaganiami. Biorąc iOS'a i pakując go do urządzenia o słabej konfiguracji sprzętowej będziemy mieli porównywalne problemy jak w przypadku robocika od Google. Nie jest prawdą, że najniższa półka cenowa urządzeń z Androidem jest równa tej niskiej z iOS. Ceny iPhonów zaczynają się znacznie wyżej od cen z jakimi startują urządzenia z zielonym robocikiem. Średnią i górną półkę możemy porównywać. Ale tu to moim zdaniem Android zaczyna prowadzić w wyścigu o tytuł lidera dostępności.

Piszesz: "iPhone - bez zacinek, płynnie, sporo możliwości personalizacji i sam ekran jest bardzo czuły i sprawnie się po nim porusza."

Kropka w kropkę Android, z którego korzystam. Obecnie jeszcze v7.1 na SG S7E.

Pozdrawiam słonecznie
Patryk Doering

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2018/01/24 14:31 #10 przez Grzegorz Koczut
Replied by Grzegorz Koczut on topic Telefony dla osób niewidomych
Witam a co polecacie osobie niedowidzącej z problemami manualnymi a co do androida to jaki konkretny model polecacie co w miarę fajnie działa.Pozdro

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Patryk Doering

Panel Użytkownika

Zapamiętaj mnie

Zarejestruj się

Filmy o NVDA

Pokaż wszystkie filmy