Michael Curran i James Teh spotkali się jako dzieci na obozie muzycznym dla niewidomych, gdzie zdali sobie sprawę, że ich pasją są komputery. Kilka lat później postanowili połączyć siły, aby poprawić dostępność komputerów dla osób niewidomych i niedowidzących.

Aby osoby niewidome mogły korzystać z komputera, potrzebują czytnika ekranu, który odczytuje tekst na ekranie syntetycznym głosem lub pozwala na odczyt jego zawartości monitorem brajlowskim. Niestety w wielu przypadkach oprogramowanie do odczytu ekranu kosztuje więcej niż sam komputer. Ta ekonomiczna bariera w przeszłości czyniła komputery niedostępne dla milionów osób niewidomych na całym świecie. Jest to istotny problem, ponieważ bez komputerów dostęp do edukacji i zatrudnienia jest poważnie ograniczony, nie wspominając o codziennych funkcjach, takich jak bankowość internetowa, zakupy i wiadomości.

W kwietniu 2006 Michael zaczął opracowywać otwarty czytnik ekranu o nazwie NVDA (NonVisual Desktop Access) dla komputerów pracujących w oparciu o system operacyjny Microsoft Windows. Do współpracy zaprosił Jamesa, który niedawno ukończył studia informatyczne, by wraz z nim opracował oprogramowanie. Razem Ci dwaj w pełni niewidomi założyli organizację non-profit NV Access, aby wspierać rozwój czytnika ekranu NVDA. Dzięki serii dotacji korporacyjnych i darowizn indywidualnych przy projekcie mogli pracować w pełnym wymiarze godzin.

NVDA został przetłumaczony przez wolontariuszy na ponad 43 języki i jest używane przez ludzi w ponad 120 krajach. Czytnik ekranu NVDA zdobył także wiele nagród. NVDA jest oprogramowaniem typu Open Source, co oznacza, że ​​kod jest dostępny dla każdego. Umożliwia to tłumaczom i programistom z całego świata na ich wkład w ekspansję i doskonalenie programu.

Dzięki tej pracy Michael i James zdobyli rozległą wiedzę na temat dostępności oprogramowania. Nawiązali również kontakty z takimi firmami jak Mozilla, Microsoft, IBM, Adobe czy Yahoo! i przyczynili się do dostępności ich produktów.

NV Access ma siedzibę w południowo-wschodnim Queensland w Australii.

Filmy o NVDA

Pokaż wszystkie filmy