× W miejscu tym znajdziesz informacje o aktualnych wersjach programu NVDA jak i o trwających pracach nad nowymi wydaniami aplikacji. Bądź zawsze na bierząco, odwiedzaj to forum.

Pytanie Nie tyle nowa wersja NVDA co nowa wersja Windows 10 - kompilacja 1703

2017/08/20 21:36 - 2017/08/21 13:00 #1 przez Lowca Androidow
Witam.

Po aktualizacji Windows 10 z 1607 do 1703 zaobserwowałem, że NVDA nie rozpoznaje tzw. bezpiecznego okna.

Kiedy wyskakuje monit systemowy z zapytaniem czy wprowadzić zmiany i przycisk TAK/NIE - NVDA mówi "Bezpieczny pulpit", ale już nie rozpoznaje przycisku - nie gada nic przy przechodzeniu po przyciskach - nie wiadomo na którym jesteśmy. W wersji windowsa 1607 gadała.
To samo kiedy wciśniemy CTRL+ALT+DEL i pojawia się lista:

* ZABLOKUJ
* PRZEŁĄCZ UŻYTKOWNIKA
* WYLOGUJ
* ZMIEŃ HASŁO
* MENADŻER ZADAŃ

w wersji 1607 gadała zaznaczoną pozycję, aktualnie w wersji 1703 nie gada.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/08/21 14:01 #2 przez Patryk Doering
Hej.

Nie potwierdzam istnienia problemu o jakim piszesz. NVDA czyta tzw. bezpieczne okna pod warunkiem odpowiedniej konfiguracji programu NVDA i nadaniu mu odpowiednich uprawnień. By to zrobić należy wykonać następujące czynności:

1. Przechodzimy do ustawień NVDA (klawisz NVDA+n).

2. Wybieramy opcję "Ustawienia" > "Ustawienia ogólne".

3. Następnie klawiszem TAB przechodzimy do opcji "Używaj NVDA na ekranie logowania systemu Windows" i ją zaznaczamy (przydaje się).

4. Klawiszem TAB przechodzimy do opcji "Używaj zapisanych ustawień NVDA na ekranie logowania i innych zabezpieczonych ekranach".

5. Będąc na opcji z powyższego pkt. wciskamy Enter. Uruchomione zostanie tzw bezpieczne okno, NVDA powie "Zabezpieczony pulpit" i nic więcej, gdyż nie ma odpowiednich uprawnień. W oknie tym musimy wybrać opcję "TAK". W tym celu wciskamy Alt+t. Taki sobie skrót klawiszowy, analogicznie "NIE" to Alt+n. I mimo milczenia NVDA wybierzemy przycisk, na jakiego wciśnięciu nam zależy.

6. Odpowiednie ustawienia i uprawnienia zostaną skopiowane i wyskoczy okienko z odpowiednim komunikatem np. "Sukces! Pomyślnie skopiowano ustawienia użytkownika NVDA". Wciskamy Enter na przycisku "OK" by zamknąć okienko z informacją.

7. Ponownie klawiszem TAB przechodzimy do przycisku "OK" by zapisać zmiany wprowadzone w okienku ustawień ogólnych NVDA. Robimy to wciskając Enter.

8. By ustawienia zostały zapisane na czas dłuższy niż obecna sesja w menu głównym NVDA wybieramy jeszcze opcję "Zapisz ustawienia" - Enter i gotowe. NVDA czyta zabezpieczone okna systemu Windows :).

Pozdrawiam słonecznie
Patryk Doering

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/08/23 14:39 - 2017/08/23 20:16 #3 przez Lowca Androidow
Hej.
Dziękuję, działa, ale pojawił się nowy problem. Nie zwróciłem wcześniej na to uwagi jak pisałem post.

Aktualnie mam problem, tzn. NVDA ma problem, co ciekawe wbudowany narrator Win10 również ma ten problem, że jak uruchamiam aplikację np. Total Commander (nie tylko) to kiedy działam z klawiatury, wciskam Alt i jestem na górnej belce gdzie jest "Plik", "Narzędzia" itp. to czyta mi tylko "element menu", kiedy rozwijam dany element menu i chodzę góra/dół również nie czyta wybranej pozycji tylko "element menu" - masakra. Zrypali tą 10tkę masakrycznie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/08/23 14:42 - 2017/08/23 20:19 #4 przez Lowca Androidow
Niestety nie mogę edytować swojego postu bo muszę czekać na akceptację.

Zapomniałem dodać, że kiedy najeżdżam myszką na dane elementy to czyta, tylko kiedy działam z klawiatury nie czyta. Być może to któraś z ustawień w opcjach, ale nie wiem która.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/08/23 15:00 - 2017/08/23 20:23 #5 przez Lowca Androidow
Sorki, że tak dopisuję, ale lepszy numer :)

Uruchamiam Total Commander (wersja 8.0) i jak wspominałem czyta - element menu, schodzę strzałką w dół, pierwsza pozycja - "element menu", druga pozycja "element menu", trzecia pozycja - czyta, ale to co jest na pierwszej pozycji, czwarta pozycja - czyta to co jest na drugiej pozycji - jakby opóźniony o dwie pozycje menu - dziwne to trochę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/08/23 21:07 - 2017/08/24 11:07 #6 przez Lowca Androidow
Trochę nawrzucałem tych postów, ale sytuacja wygląda następująco.
Przykład Total Commander jak powyżej pisałem.

Sprawdziłem co i jak i...
Na kompilacji 1607 NVDA v2017.2 bez problemów czyta Total Commander 8.0, a nie radzi sobie z wersją 9.0 - górne menu czyta jako "nieznane" jak również rozwijane listy. Sytuacja ma się zupełnie inaczej w kompilacji 1703 - tutaj NVDA v2017.2 nie radzi sobie z Total Commander 8.0 (jak opisywałem w poprzednim poście) natomiast bez problemów odczytuje Total Commander 9.0 - dziwadło jakieś.
Będzie jeszcze sporo problemów z tym systemem. Do tej pory nie było takich problemów i to działając między systemami XP, Vista, 7 nawet 8/8.1, a tu poruszając się w tym samym systemie Win10 takie zgrzyty między kompilacjami.

Sporo pracy przed Wami i to "dzięki" ludzikom z Redmond :dry:
Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/08/24 11:18 - 2017/08/24 11:26 #7 przez Patryk Doering
Wszystkie Twoje powyższe wpisy można podsumować jednym zdaniem - wystarczy mieć aktualną wersję systemu Windows i Total Commander + NVDA i wszystko działa jak należy.

Priorytet zawsze kładziony jest na wsparcie aktualnych, a nie historycznych wersji systemów czy aplikacji. Niekiedy również zmiany wprowadzane w najnowszych wersjach wykluczają wsteczną kompatybilność. Aktualizuj system i programy dodatkowe i będzie wszystko jak być powinno. Stare jest zawsze wrogiem nowego :). Twoje doświadczenia to również pięknie obrazują.

Dzięki, że jesteś i aktywnie korzystasz z czytnika ekranu NVDA oraz tego serwisu.

Pozdrawiam słonecznie
Patryk Doering

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/08/24 14:05 - 2017/08/26 19:33 #8 przez Lowca Androidow
Niby tak, nowe, aktualne, ale...
Biorąc nową wersję NVDA i system Windows 7 (o XP już nie wspominam) i tam nie ma znaczenia, który Total Commander - tam funkcjonuje wszystko prawidłowo.

No cóż, nieco się nagimnastykowałem, coś naklepałem, ale może potomnym to pomoże.
Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość i oczywiście pomoc.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/08/25 23:22 - 2017/08/26 19:37 #9 przez Lowca Androidow
Chciałbym zwrócić uwagę na jedną kwestię.
Kiedy usuwamy katalog czy pliki i jest wśród nich plik z atrybutami tylko do odczytu, wyskakuje komunikat i NVDA czyta jedynie przycisk TAK/NIE, nie czyta zawartości okna mówiącego o tym pliku, nie można też przejść tabulatorem do zaznaczenia opcji "zastosuj do wszystkich" żeby nie trzeba było klikać TAK dla każdego pliku.

Oczywiście zastosowałem się do powyższych zaleceń dotyczących ustawień NVDA.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2017/10/29 12:26 - 2017/10/29 14:16 #10 przez Lowca Androidow
Witam ponownie.

Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na poprzedni post.
Sprawdzałem niejednokrotnie - na najnowszej wersji Win 10 i NVDA.

W przypadku usuwania czy przenoszenia pliku "Tylko do odczytu" lub "Pliku w użyciu" (tak czasem plik jest używany, np plik mp3 akurat odtwarzany) wyskakuje okienko informujące nas o tym fakcie, ale nie da się przejść do przycisku "Anuluj", "Ponów próbę" czy "Ignoru" tabulatorem - jedynie myszką można dany przycisk wcisnąć - "trochę" to niewygodne. Nie ma też możliwości przejść tabulatorem do polecenia "Wykonaj dla wszystkich plików", aby go zaznaczyć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Patryk Doering

Filmy o NVDA

Pokaż wszystkie filmy